Rusia kaloi në kundërsulm ndaj Perëndimit këtë të premte lidhur me sulmin kimik në Siri. Kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, deklaroi se sulmi me armë kimike në Siri është ndërmarrë nga agjentë të shërbimeve sekrete të huaja,

Më herët Shtetet e Bashkuara dhe Franca kishin deklaruar se kanë prova që një gjë e tillë ka ndodhur, e së bashku me Britaninë e Madhe po konsiderojnë të kundërpërgjigjen me ndërhyrje ushtarake.

Rusia, e cila ka forca ushtarake të vendosura në Siri në mbështetje të qeverisë, ka paralajmëruar se goditjet ajrore të SHBA rrezikojnë të nisin një luftë më të gjerë.

Ndërkohë Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara ka theksuar ndërkohë se Lindja e Mesme është në “kaos” dhe se Lufta e Ftohtë “po rikthehet me forma hakmarrjeje”.

Antonio Guterres foli gjatë një takimi special të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të thirrur pikërisht nga Rusia.

Inspektorë të pavarur të armëve kimike pritet të mbërrijnë në Siri gjatë së shtunës, pikërisht në zonën ku dyshohet të jetë kryer sulmi me armë kimike.

Gjatë një konference shtypi të premten, Lavrov tha se ai kishte “prova të pakundërshtueshme” se sulmi ishte organizuar si pjesë e një “fushate rusofobike” të udhëhequr prej vetëm një shteti, emrin e të cilit nuk e përmendi.

Shtëpia e Bardhë është ende duke vlerësuar informacionet e shërbimeve sekrete dhe po bisedon me aleatët mbi mënyrën e kundërpërgjigjes.

Një delegacion i Organizatës për Parandalimin e Armëve Kimike (OPCË) pritet të nisë hetimin e vet në rajonin e Ghoutës Lindore, në Siri, megjithëse për këtë lëvizje nuk jepen shumë detaje për arsye sigurie.

Artikulli paraprakVritet me atentat shqiptari në Kolumbi, dyshohet se ishte i përfshirë në trafikun e kokainës
Artikulli tjetërLINDA MORINA I KËNDON VLADIMIR PUTINIT: NUK TA ÇET ME AMERIKËN! (VIDEO)