Home Aktualitet Lajme BDI: Dënohet ashpër sulmi fizik ndaj drejtorit të Gjimnazit të Gostivarit nga...

BDI: Dënohet ashpër sulmi fizik ndaj drejtorit të Gjimnazit të Gostivarit nga aktivistë të ASH-së

2
0

Komunikata e plotë e BDI-së në Gostivar:

Sot në orët e pasditës ish drejtori i Gjimnazit të Gostivarit i emëruar në mënyrë joligjore nga Arben Taravari, Driton Imeri i shoqëruar nga kolegu i tij, Bejtulla Kamberi në mënyrë bandidteskte kanë sulmuar fizikisht drejtorin, Xhezi Kamberi.

Për kundër faktin që Imeri është në pushim mjekësor, qëllimisht ka shkuar në objektet e shkollës për të shkaktuar dhunë ndaj drejtorit në orar dhe vend të punës.

Dy personat në fjalë janë të punësuar si mësimdhënës në Gjimnazin e Gostivarit, dhe në asnjë mënyrë nuk duhet të sillen si uliganë në një institucion ku misioni është arsimimin dhe edukimin e gjeneratave të reje.

Ngjarjet e tilla ndodhin në kohën kur Arben Taravari ka shndërruar Komunën e Gostivarit në instrument të revanshizmit dhe dhunës politike. Për pasojë, psikologjia e dhunës psiqike po bartet edhe në institucionet të tjera, madje edhe në dhunë fizike.

Dënojmë ashpër sjelljen banditeske të dy aktivistëve të Aleancës për Shqiptarët, dhe sigurojmë qytetarët e Gostivarit që nuk do të lejohet dhuna të instalohet në institucionet publike, dhe aq më pak në institucionet edukative dhe arsimore.

Rasti është denoncuar tek organet e rendit dhe inkurajojmë organet kompetente që të zbardhin rastin dhe dhunuesit të marrin dënimin e merituar. Apelojmë tek faktori ndërkombëtar të vëzhgojnë nga afër veprimet banditeskte të Arben Taravarit dhe njerëzve të tij.”, reagon BDI.

Previous articleReagimi i plotë i ASH-së: Vandalizmi i drejtorëve të dhunshëm të BDI-së
Next articleDETAJE TË REJA MBI DIPLOMAT FALSE, MEVLUDIN MUSTAFI MOHON AKUZAT (VIDEO)