Home Bota Harta ku sulmuan avionët e aleatëve në Siri

Harta ku sulmuan avionët e aleatëve në Siri

1
0

Këtu është harta jonë e fundit që tregon vende në Siri ku besohet se ndodhin sulmet perëndimore të ajrit.

Më parë, zyrtarët amerikanë dhe francezë thanë se tre objektiva ishin goditur:

– Një strukturë kërkimore shkencore në Damask, që thuhet se lidhet me prodhimin e armëve kimike dhe biologjike

– Një depo për ruajtjen e armëve kimike në perëndim të Homs.

– Një vend magazinimi të pajisjeve të armëve kimike dhe një vend i rëndësishëm komandues, gjithashtu pranë Homs

Sidoqoftë agjencia e lajmeve Reuters citon një komandant të milicisë pro-Assad të thoshte se sulmet ajrore kishin ndodhur në disa vende të tjera.

Dhe qeveria ruse tha se raketat që synonin një avion ajror ushtarak të Damaskut ishin kapur

Ndërkohë kanali shtetëror, pro-qeveritare, Al-Ikhbariyah al-Suriyah publikoi imazhe që ‘tregojnë shkatërrimin e raketave në Homs’

Imazhet raportohen të jenë të raketave të shkatërruara. Sipas kanalit shtetëror të lajmeve në Siri, pamjet u filmuan në fshatin Homs.

Previous articleRusia thotë se shumica e raketave të sulmit ajror janë shkatërruar
Next articleSulmet në Siri: Tre lëvizjet kyçe të Trumpit kundër Assadit dhe a do të ketë përplasje me Rusinë dhe Iranin