Turqia mbështet sulmin ushtarak në Siri, që u ndërmor nga SHBA dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca.

Ministria turke e Punëve të Jashtme mirëpriti sulmin kundër presidentit sirian Bashar al-Assad, ndërsa e cilësoi hapin si “përgjigje të duhur”.

Po ashtu Turqia tha se sulmi kundër civilëve duhet të ndëshkohet dhe të cilësohet si sulm kundër njerëzimit.

Artikulli paraprakNuk është fillimi i Luftës së Tretë Botërore. Por ka një rrezik të madh…
Artikulli tjetërJuncker: Hera e fundit që Assad përdor armë kimike