Kosi redukton rrezikun e një sulmi në zemër deri në 30 për qind tek njerëzit me tension të lartë, sugjeron kërkimi i ri.

Të hahet të paktën dy pako të kosit në javë ul rrezikun që gratë me hipertension të vuajnë një ngjarje kardiovaskulare, të tilla si një atak në zemër ose goditje në tru, deri në 30 për qind.

Ndërsa tek meshkujt një konsumim i tillë i kosit ka efekt me 19 për qind, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit besojnë se një kombinim i fermentimit të jogurtit natyror dhe përmbajtjes së kalciumit sjell përfitime në zemrat e njerëzve.

Gjetjet e mëparshme rekomanduan se kalciumi luan një rol në tkurrjen normale dhe relaksimin e zemrës, ndërsa probiotikët, të cilat gjenden në ushqimet e fermentuara, kanë qenë të lidhura me presionin e ulët të gjakut.

Ky studim i realizua nga Universiteti i Bostonit, njofton Klan Kosova.

Artikulli paraprakPërfaqësimi i shqiptarëve në Armatë ende i papërfillshëm
Artikulli tjetërMjeku italian: Ky është përbërësi që shëron kancerin