Në mbyllje të argumenteve nga prokuroria dhe palës mbrojtëse, ka përfunduar gjyqi ndaj 19 vjeçarit vjenez me origjinë shqiptare Lorenz K, i cili dënohet përfundimisht me 9 vite burg nën akuzat e terrorizmit.

Ai ka vepruar nën emër të milicisë radikale të të ashtuquajturit “Shteti Islamike” për të kryer sulme.

19 vjeçari është në mesin e 8 persona të akuzuar për të njëjtën akuzë.

Gjykata e qarkut thotë se ka provuar që 19-vjeçari ka trajnuar një 12 vjeçar dhe ka luajtur rol aktiv në një përpjekje për sulm në tregun e Krishtlindjeve në Ludwigshafen. Megjithatë, i riu u arrestua më shpejt dhe sulmi u parandalua.

Djali u arrestua më 20 dhe do ta kishte hequr atë nga synimi origjinal – një kishë – dhe e çoi në një treg të Krishtlindjeve. Në fund të fundit, kjo nuk do të kishte u rrëzua shumë me fat, tha prokurori: “.

“Fakti se asgjë nuk ka ndodhur është për shkak të pamundësisë së 12-vjeçari, i cili ka dështuar teknikisht për të ndezur bombën”, tha prokurori.

Gruaja 17-vjeçare, me të cilën i pandehuri ishte martuar sipas ligjit islam, nuk kishte dyshuar kurrë për qëllimin e të pandehurit për të kryer një sulm terrorist në Gjermani.

Sulmi duhet të kishte ndodhur deri në fund të dhjetorit 2015. Sipas aktakuzës, i riu nuk mundi të hynte në territorin gjerman pasi babai i gruas së tij kontrolloi telefonin celular, duke zbuluar ideologjinë e tij terroriste në historikun e chatit të vajzës së tij në Vjenë dhe menjëherë lajmëroi policin

Artikulli paraprakParashikimi i motit
Artikulli tjetërSHËNON KOSH TË MAHNITSHËM PASI HIDHET NGA ELEFANTI (VIDEO)