Kryeministrja britanike Theresa May në një konferencë shtypi mbi sulmet ajrore perëndimore në Siri tha asnjë grup tjetër përveç qeverisë siriane nuk mund ta ketë kryer sulmin e dyshuar kimik në Douma javën e kaluar,transmeton oranews.

“Ne e dimë se regjimi sirian përdori në mënyrë të neveritshme armët kimike kundër popullit të vet,”-tha ajo.

Ajo tha se ishte e drejtë dhe ligjore për të ndërmarrë veprime kundër qeverisë siriane, por nuk kishte të bënte me ndërhyrjen në luftën civile siriane.

Gazetar: A je e sigurtë se ke mbështetjen e qytetarëve për sulmin në Siri?

Theresa May: “E mora këtë vendim sepse besoj se është gjëja e drejtë. Mesazhi është se përdorimi i armëve kimike është ilegal. Komuniteti ndërkombëtar nuk mund të rrinte duarkryq. Kemi parë agjentë nervorë që u përdorën dhe këtu në Angli. Kemi parë sulm të armëve kimike.

Ky vendim nuk është i lehtë. Gjëja e duhur që duhej bërë pasi ka pasur një rritje të përdorimit të armeëve kimike. Është në interesin tonë dhe të ardhmen që përdorimi i armëve kimike të ndalohet.”

Gazetar: A po shkojmë drejt një lufte të ftohtë?

Theresa May: “Është një veprim kundër regjimit sirian i cili fatkeqësisht është mbështetur nga Rusia

Përdorimi i armëve kimike është i palejueshëm.”

Artikulli paraprakZORAN ZAEV: “ALEKSANDRI I MADH” NUK DO TË PREKET
Artikulli tjetërMerkel: Sulmi në Siri, i nevojshëm. Rusia pengoi hetimin për armët kimike