Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka unuluar udhëtimin e tij të parë zyrtar në Amerikën Latine.

BBC thekson se ky vendim i Trump vie për shkak të përqëndrimit të tij për të dhënë përgjigjie si reagim ndaj një sulmi kimik në Siri, njofton Klan Kosova.

Zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence, do të udhëtojë në vendin e tij në Peru për Samitin e Amerikës dhe pastaj Kolumbi.

Siria dhe mbështetësi i saj ushtarak Rusia kanë mohuar çdo përfshirje në incidentin e së shtunës për sulm kimik.

Ata kanë ftuar inspektorë nga organizata që ndalon përdorimin e armëve kimike për të vizituar Doumanën, njofton Klan Kosova.

Artikulli paraprakKIRACOVSKI: SULMUESIT KISHIN QËLLIM QË TË VRISNIN DIKË, NË SHËNJESTËR ISHIN ZAEVI DHE SELA
Artikulli tjetërJep dorëheqje shefi i AKI-së, Driton Gashi