Një studim i fundit i realizuar, ka zbuluar se njerëzit që rregullisht hanë një sasi të vogël arrash, mund të kenë një rrezik më të ulët të zhvillimit të rrahjeve të parregullta të zemrës.

Rrahjet e parregullta të zemrës njihen si shkak kryesor i sulmeve në zemër, njofton Klan Kosova.

Hulumtimi tregoi se ngrënja e arrave për së paku tri herë në javë u shoqërua me një rrezik të zvogëluar prej 18% të fibrilimit atrial, një gjendje e zemrës shpesh ndihej si një rrahje zemre e parregullt.

Rreth 1.3 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë diagnostikuar me fibrilim atrial, dhe rreth 500.000 më shumë kanë gjendjen, por nuk janë diagnostikuar, sipas Fondacionit britanik të zemrës, njofton Klan Kosova.

Artikulli paraprakÇfarë ndodh me trupin tuaj nëse e lini duhanin?
Artikulli tjetërNEW YORK, S’KA ZGJIDHJE PËRFUNDIMTARE, NIMIC: DYJA PALËT JANË TË VENDOSURA PËR TA GJETUR ATË (VIDEO)