Home Bota Trump po kthehet nga Putini, po ia kthen shpinën BE’së? Evropa po...

Trump po kthehet nga Putini, po ia kthen shpinën BE’së? Evropa po i frikësohet takimit Trump-Putin

2
0

Ditë më parë, Këshilltari i Mbrojtjes i Donald Trump, John Bolton, ishte për një vizitë në Rusi ku u fol për raportet mes SHBA’ve dhe Rusisë.

Putin e vlerësoi takimin si hap të përmirësimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, transmeton gazetametro.net

Në atë takim madje u dakordua edhe për një samit në mes të Trump dhe Putin që do të mbahet me 16 korrik të këtij viti në Helsinki.

Në anën tjetër, në të njëjtën kohë Trump ka shtuar retorikën e tij të ashpër ndaj vendeve aleate të Evropës, duke shtuar këtu edhe sulmet e tij ndaj NATO’s.

Për këtë arsye, mediat shkruajnë se takimi mes dy presidentëve ka çuar në shqetësimin e diplomatëve në kryeqytetet e mëdha evropiane.

Trump në javët e fundit ka treguar një qëndrim më pajtues ndaj Rusisë, duke përfshirë një në të cilën ai u bëri thirrje udhëheqësve të G7 në Kanada për ta kthyer Putinin në grupin pasi u përjashtua për shkak të hyrjes së Rusisë në Ukrainë në 2014. Trump ka kërkuar marrëdhënie më të mira me Rusinë, edhe pse Amerika po heton përpjekjet e Moskës për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016”.

“Por, në përgatitje për samitin e nga 11 në 12 korrik në Bruksel – ku objektivi kryesor është demonstrimi i unitetit – disa udhëheqës janë të shqetësuar se rezultati mund të jetë e kundërta”, thotë WP dhe shton se këtë vit ‘hija e Putinit’ gjatë samitit është gjithashtu e madhe.

“Takimi i ngrohtë dhe i përzemërt i Trumpit me Putinin mund të zbulojë çarje në aleancë, e cila është e ndarë mbi atë nëse Perëndimi duhet të jetë edhe më tej për izolim të Rusisë ose të flasin më shumë dhe për të zgjeruar bashkëpunimin me të”. /gazetametro.net/

Previous articleLladrovci, asamblistit të Nismës: “Mos shaj se të ngrehi zhag” (VIDEO)
Next articleStresi, shkak i këtyre 6 problemeve shëndetësore