Për forcimin e flokëve dhe trajtimin e skalpit, maska me spinaq dhe vaj ulliri është një ndër më të rekomanduarat nga specialistët. Është një përzierje e cila jo vetëm pastron skalpin, por në të njëjtën kohë ushqen flokët dhe i bën ato shumë të shëndetshëm.

Kjo maskë mund të përdoret çdo javë dhe rezultatet që siguroni janë të mahnitshme. Stimulon rritjen e flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Përbërësit:

1 dorë spinaq

1 lugë çaji mjaltë

1 lugë çaji vaj ulliri

Përgatitja:

Paraprakisht spinaqin duhet ta lësh në ujë të vluar, derisa të krijohet një formë tuli. Pasi ta kulloni, hidhini vajin e ullirit dhe mjaltin.

Përzieni të gjithë masën në një blender, derisa ajo të mos jetë shumë e trashë, por as shumë e lëngshme.

Aplikojeni më pas mbi lëkurën e kokës dhe në flokë. E mbani për gjysmë ore ose një orë, pastaj shpëlani flokët si zakonisht.

Nëse keni flokë të thatë ose të dëmtuar, kjo përzierje është ilaç magjik!