Home Bota Trump sulmon Obamën: Ai është fajtor pse Rusia ka aneksuar Krimenë

Trump sulmon Obamën: Ai është fajtor pse Rusia ka aneksuar Krimenë

1
0

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet grupit të shtatë shteteve më të industrializuara (G7).

Në një takim me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, Trump ka fajësuar paraaardhësin e tij në presidencë, Barack Obama, për lejimin e Rusisë që të aneksojë Krimenë nga Ukraina, raporton rel.

Rusia është përjashtuar më 2014 nga ajo që atëherë ishte quajtur G8, për shkak të vendimit të Moskës për aneksuar Krimenë dhe për mbështetjen e separatistëve në lindje të Ukrainës.

Para nisjes së samtit të G7-ës në Kanada, këtë muaj, Trump ka shokuar aleatët e tij kur ka thënë se kombet anëtare “duhet të lejojnë kthimin e Rusisë” në grupin elitar.

Trump u ka thënë gazetarëve se Obama është fajtor që ka lejuar Rusinë ta pushtojë Krimenë.

“Putin nuk ka respektuar presidentin Obama… presidenti Obama ka humbur Krimenë, vetëm ta dini”, është shprehur ai.

Deklaratat e Trumpit për ndonjë takim eventual me Putinin kanë ardhur pasi lideri rus ka thënë më 10 qershor se ai do të kishte dëshirë të takonte Trumpin kurdo që Shtetet e Bashkuara janë të gatshme për të mbajtur samitin.

Ka kohë që Trump kërkon të rregullojë marrëdhëniet me Moskën, ndonëse administrata e tij ka vazhduar politikën e Obamas për të shënjestruar Rusinë me sanksione.

Demokratë dhe disa republikanë në Kongresin amerikan i kanë bërë thirrje Trumpit të vazhdojë presionin ndaj Rusisë.

Previous article“Mirë se vini në botëror, ku dështimi kombëtar zgjon forca të errëta”
Next articleVritet shefi i talebanëve Mullah Fazlullah