Home Kuriozitete 5 misteret të cilat edhe shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë

5 misteret të cilat edhe shkencëtarët nuk mund t’i shpjegojnë

3
0

Shumica e gjërave të tilla tani shpjegohen shkencërisht. Sidoqoftë, ka ende disa fenomene që janë vështirë të besohen, përcjell albeu.com.

Ne kemi mbledhur 5 fenomene misterioze që janë krijuar nga natyra apo njerëzit.

1.Dritat e tërmetit

Dritat e ndritshme që shoqërojnë tërmetet konsiderohen si një nga fenomenet më misterioze. Që nga viti 1600, ka pasur 65 raste të provuara të ndriçimit në qiell gjatë aktivitetit sizmik. Megjithatë, mundësia e shikimit të dritave është e ulët, dhe vetëm dritat mund t’i shihni në 0.5% të tërmeteve.
Shumë teori janë krijuar për të shpjeguar këtë fenomen, por asnjëri prej tyre nuk i afrohet së vërtetës.

2. Një vajzë e ngrirë

Më 20 dhjetor 1980, një vajzë e quajtur Jean Hilliard udhëtoi me makinë drejt shtëpisë së prindërve të saj në një rrugë të bllokuar nga dëbora. Makina e saj papritmas rrëshkiti në akul. Ajo humbi ndërgjegjen për shkak të aksidentit dhe kaloi 6 orë në dëborë derisa u gjet. Temperatura e ajrit ishte -22 ° C.
Kur Jean u dërgua në spital, ajo nuk tregoi shenja jete, dhe lëkura e saj kishte ngirë sa që e pamundur t’i jepnim një injeksion. Mjekët ishin të sigurt se Jean ishte i vdekur. Por pasi lëkura e saj u shkri, ajo filloi të lëvizte pak. Pas 3 ditësh, ajo filloi të lëvizte këmbët dhe në 6 javë ajo u konsiderua absolutisht e shëndetshme, përcjell albeu.com.

3. Fundi i oqeanit

Shkencëtarët zbuluan një rezervuar gjigant me ujë 660 km më thellë se sipërfaqja e Tokës. Rezervuari konsiderohet të jetë 2.7 miliardë vjeçar. Vëllimi i saj është disa herë më i madh se vëllimi i Oqeanit Botëror.
Falë këtij zbulimi, shfaqet një teori e re. Oqeanet e Tokës mund të shfaqen për shkak se oqeani nëntokësor del jashtë, dhe jo anasjelltas siç ishte menduar më parë.

4.Anija misterioze

Një anije u gjet në vitin 1921, pa asnjë ekuipazh në bord. Kuzhina ishte e mbushur me ushqim, së bashku me sendet personale, spirancën dhe pajisjet e navigimit. Kontrolli i drejtimit ishte thyer.
Në fund të vitit 1922, hetimi u ndërpre pa asnjë përfundim zyrtar.

5. Njeriu i shiut

Gjyshi i Don Decker vdiq në 1983 në Stroudsburg të Pensilvanisë. Pas funeralit, i riu befas u ndje i ethshëm dhe ra në një ekstazë. Në të njëjtin moment, filloi të rridhte ujë nga tavani dhe muret e dhomës së ndenjes. Nuk kishte tubacione uji në këtë pjesë të shtëpisë, dhe të gjithë ishin krejtësisht në mëdyshje.
Miku i Don e thirri policinë. Zyrtarët i kërkuan atij që të çonte djaloshin në një restorant aty pranë. I njëjti fenomen ndodhi atje, filloi të rridhte ujë nga tavani. Sapo burrat u larguan nga ndërtesa, shiu u ndal.
Ky incident paranormal u shfaq në Misteret e pazgjidhura më 10 shkurt 1993.

Previous articleRonaldo: Real Madrid – Juventus, ky besoj se do të jetë ekipi i Cristianos për sezonin e ri
Next articleReferendumi, VMRO kundër propozimeve të Zaevit