Belgjika është skuadra e tretë më e mirë e Kampionatit Botëror.

Në “finalen” e vogël belgët mposhtë me rezultatin e pastër 2-0 skuadrën e Anglisë që u dorëzua përballë talenteve surprizues.Golat u shënuan nga Meunier (4’) dhe Hazard (82’).

Belgjika për herën e parë shkruan historinë duke e mbyllur në vendin e tretë Kampionatin Botëror dhe në këtë mënyrë kanë fituar medaljen e bronztë.

Tashmë në Kampionatin Botëror ka ngelur të luhet vetëm finalja e madhe ndërmjet Francës dhe Kroacisë.Golat u shënuan nga Meunier (4’) dhe Hazard (82’).