Tifozët e shumtë shqiptarë të Kroacisë në futboll u stepën për një moment kur panë një video, se si një person i veshur me dresin e Kroacisë, shkuli përtokë flamurin shqiptarë, që po e mbanin në duar disa tifozë që po festonin në Austri fitoren e këtij shteti të Ballkanit, i cili arriti të shkojë në finalen e Kampionatit Botëror. Mirëpo, në fund u zbulua se kjo ishte një hakmarrje serbe për miqësinë kroato-shqiptare.

Tani, mediat në Beograd, zbardhjen e kësaj loje të ulët serbe, e paraqesin duke u munduar të viktimizohen. Ato shkruajnë ky serb po merr mesazhe kërcënuese dhe shqiptarët duan që ta likuidojnë, shkruan gazetametro.net.

“Shqiptarët në rrjetet sociale njoftuan se ai ishte një serb Sasha Tomic nga Jagodina i cili jeton në Zvicër. Shqiptarët tani duan ta linçojnë atë për këtë dhe rrjetet sociale janë mbushur me komente urrejtëse.

Pas fitores së kroatëve mbi gjuhën angleze, një nga skenat më të paharrueshme është flamuri shqiptar i cili fluturoi nga duart e një të riu i cili ishte në çatinë e makinës që ai tundi kaloj përmes turmës së tifozëve kroatë në Austri. Doli se njeriu që rrëmbeu flamurin shqiptar ishte në të vërtetë një serb.

“Shqiponja kudo që jeni, serbët gjithmonë manipulojnë, kështu që ju nuk bieni në kurthet e armikut. Të tjerë e akuzojnë atë për përpjekjen për të krijuar një problem midis kroatëve dhe shqiptarëve. Kur je aq trim, vishe fanellën serbe dhe merr flamurin shqiptar”, janë disa nga komentet që mediat serbe shkruajnë se i kanë publikuar shqiptarët në rrjetet sociale, dhe sipas tyre, me këto ata duan ta linçojnë atë. /gazetametro.net