Home Jetë & Stil Lexoni 6 sekretet e kafes

Lexoni 6 sekretet e kafes

7
0

Kafeja është pija e preferuar e të rriturve dhe jo vetëm, e në këtë artikull ne ju zbulojmë gjashtë mite dhe të vërteta për efektet e saj.

Disa njerëz thjesht nuk mund ta fillojnë ditën e tyre pa konsumuar një filxhan kafe, ndërsa të tjerët preferojnë ta shmangin atë nga frika e ndërlikimeve në shëndetin e tyre. Ka shumë mite që rrotullohen rreth kafes, por këtu i zbulojmë disa.

Shkakton pagjumësi:

E vërtetë! Kafeina është një nxitës që është i pranishëm në kafe, çokollatë dhe disa analgjezikë.

Është digestive

E vërtetë. Kjo pije stimulon sekrecionin e stomakut, kështu që duke pirë një filxhan kafe pas çdo vakti rrit nivelet e acidit në stomak dhe përmirëson tretjen.

Rrezik për shëndetin

False. Kur kafeina konsumohet në përmasa të kërkuara, ajo nuk krijon asnjë rrezik për shëndetin. Sipas raportit Natursan, rekomandohet të pini një maksimum prej tri gota në ditë

Dëmton fëmijët

False. Nuk ka dëshmi për ta konfirmuar atë. Dhe nuk ka asnjë lidhje mes konsumit të kafesë në fëmijëri dhe adoleshencë, si dhe në moshë madhore.

Përmirëson performancën seksuale

False. Substanca nuk ka efekt të drejtpërdrejtë në procesin e epshit dhe erotizimit apo performancës seksuale.

Redukton vdekjen e parakohshme

E vërtetë. Pirja e tre kafeve në ditë redukton vdekshmërinë e parakohshme ne 18%, sipas hulumtimit të kryer nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Previous articleRusi 2018/ Sot gjysmë finalja e parë, ja parashikimet
Next articleMoti sot në Maqedoni