Për një tavë me lazanja me kunguj e mish të grirë nga duhen:

-1 pako lazanja
-500 gr mish i grirë

-3 qepë

-2 kunguj

-djathë kaçkavall i grirë

-1 kavanoz me domate të grirë

-beshamel

-kripë,piper dhe vaj ulliri

Përgatitja:

Qërojmë qepët dhe i skuqim në një tigan, pasi të kenë marre ngjyre të mire hedhim kungujt që i kemi grirë me rende, i kaurdisim mirë e mirë pastaj hedhim mishin e grirë, i përziejmë së bashku dhe hedhim salcën me domate, i përziejmë së bashku, hedhim kripën dhe piperin dhe një gotë ujë qe te zihet pak mishi…

Ndërkohë në një tepsi para hedhim pak salcë domateje dhe fillojmë e shtrojmë petët e lazanjes dhe i hedhim masën e kimës që kemi bërë dhe kështu shtrojmë shtresat e petës 4 herë. Në fund hedhim djathin kaçkavall te grirë dhe beshamelin sipër. E fusim në furrë e pjekim me 200 gradë.