Home Aktualitet Kosovë Trupat e NATO-s shkatërrojnë bandën serbe, po kontrabandonte alkool në Kosovë

Trupat e NATO-s shkatërrojnë bandën serbe, po kontrabandonte alkool në Kosovë

2
0

Ushtarët e amerikanë që janë duke vepruar në Kosovës së fundi janë duke ndihmuar shtetin ku ata janë, duke vepruar për të penguar kontrabandistët që sjellin alkool nga Serbia në vlerë prej 11 mijë dollarë.

Ushtarët të cilët janë të vendosur në mision paqeruajtës të NATO-së në Kosovë gjatë vëzhgimit të tyre në pikat kufitare administrative me Serbinë kanë vërejtur diçka të dyshimit kanë thënë zyrtarë.Adam Kiefaber shef i stafit të trupave amerikane në Kosovës ka thënë se dy ushtarët e tij e kanë njoftuar për një furgon matan kufirit të Kosovës.

“Dy nga ushtarët e mi më thirrën dhe më njoftuan se kishte një furgon të bardhë dhe një kamion blu që rrinte në anën serbe të kufirit dhe atë që dukej që njerëzit ishin duke bartur mallra mes automjeteve”,ka thënë Adam Kiefaber, raporton Insajderi.

“Pastaj i kemi vërejtur ata që po kthehen në Kosovë,” tha Kiefaber të hënën. “Ushtarët e mi e dinë se nuk duhet të jetë dikush që kalon në atë pozitë. Ka porta të përcaktuara që njerëzit duhet të kalojnë dhe ajo pikë nuk ishte një prej tyre”, ka thuar komandanti Kiefaber.

Ushtarët pastaj kontaktuan policinë kufitare të Kosovës, të cilët kapën makinat dhe gjetën alkool se kontrabanduesit po përpiqeshin të hynin në Kosovë pa paguar detyrimet doganore.

Këto grupe kriminale kanë qenë aktive prej kohësh në Kosovë, e cila e shpalli pavarësinë nga Serbia në viti 2008.

Kontrabandistët përpiqen të sjellin në vend gjithçka nga armët dhe drogat në mallra komerciale, tha Ushtria në një deklaratë javën e kaluar.

“Dihet se kontrabanda po ndodhte në Kosovë, por kapja e dikujt në akt është gjithmonë e vështirë”, tha në një deklaratë shefi i dytë i John Giglio, kreu i togerëve të ushtarëve që kapën kontrabandistët.

Që nga viti 1999, trupat e NATO-s janë vendosur në Kosovë për të mbajtur paqen midis Serbisë dhe provincës së saj të dikurshme. Ushtarët amerikanë kanë qenë pjesë e Forcës së Kosovës që nga fillimi i saj.

Previous articleSekretari Amerikan i Shtetit mbërrin papritur në Afganistan, pritet një konferencë shtypi
Next articleBilall Kasami përkujton ngjarjet e përgjakshme të 9 korrikut në Gostivar