Një guidë e veçantë për shëndetin e gjithsecilit, këshilla dhe “strategji” tepër të thjeshta për të jetuar sa më gjatë.

1- Patatja e ëmbël parandalon kancerin falë përmbajtjes së lartë të vitaminës A.
2- Të hani darkë vonë rrit incidencën për kancer në ezofag
3- Mos hani më shumë se 3 vezë në ditë, sidomos nëse jeni diabetik, pasi rrit rrezikun për sëmundje zemre.
4- Frutat duhet të konsumohen para buke, pasi trupi i përthith më mirë vitaminat dhe mineralet.

5- Mos pini çaj gjatë menstruacioneve.
6- Mos hani domate me stomak bosh.
7- Pini një gotë ujë me limon dhe mjaltë menjëherë sa të zgjoheni.
8- Mos hani darkë gjatë 3 orëve para gjumit.

9- Mos hani bukë të thekur shumë (të djegur) pasi mund të shkaktojë kancer.
10- Mos e karikoni telefonin apo pajisje të tjera kur flini.
11- Pini 10 gota ujë në ditë për të parandaluar kancerin në fshikëzën e urinës.
12- Pini më shumë ujë gjatë ditës se gjatë natës.

13- Mos pini më shumë se dy filxhanë kafeje në ditë pasi mund të shkaktojë pagjumësi ose gastrit.
14- Hani më pak ushqime me yndyrë pasi trupi i nevojitet 5-7 orë për të tretur këtë grup ushqimesh dhe do t’ju bëjë të ndiheni i lodhur.
15- Hani më pak pas orës 5 të pasdites.

16- Hani ushqime që ju rrisin humorin, peshk, banane, qitro, spinaq, hudhër, pulë dhe pjeshkë.
17- Të flini më pak se 7 orë gjumë ju ndikon tek funksioni i trurit.
18- Nëse merrni një sy gjumë në drekë ju bën të dukeni më të rinj.
19- Merrni sasinë e duhur të omega 3 me një grusht arra.

20- Merrni sasinë e duhur të vitaminës E duke ngrënë një grusht me fara luledielli.
21- Qëndroni për të paktën 15 minuta në diell çdo ditë për të marrë vitaminën D në mënyrë natyrale.
22- Hani një spec në ditë për të marrë vitaminën C në mënyrë natyrale.
23- Hani 2 kupa me kos çdo ditë për të marrë sasinë ditore të kërkuar për kalcium.

24- Pastroni trupin me shparg dhe perime të tjera me gjethe jeshile.
25- Largoni mendimet negative nga koka, sidomos gjatë ngrënies.
26- Brokoli lufton kancerin
27- Karrotat qartësojnë shikimin

28- Peshku rrit kujtesën
29- Hudhra “vret” bakteret
30- Konsumoni gjethet jeshile të spinaqit, sallatës;
për sëmundjet e zemrës dhe diabetit-
31- Limoni zbut lëkurën

32- Kërpudhat kontrollojnë presionin e gjakut
33- Portokalli mbështet sistemin imunitar
34- Orizi luftojnë gurët në veshka
35- Luleshtrydhet qetësojnë stresin

36- Domatet mbrojnë prostatën
37- Arra përmirëson humorin
38- Kosi lufton ulçerën dhe na ndihmon në tretjen e ushqimit
39- Hani mëngjes bollshëm

40- Konsumoni shpesh supë
41- Bëni një sallatë frutash të paktën një herë në javë
42- Mbani një shumëllojshmëri perimesh të gatshme në frigorifer për vaktet e shpejta
43- Përfshini në pjatën tuaj një perime jeshile të errët dhe një portokall çdo ditë

44- Sigurohuni që drithërat që konsumoni çdo ditë të përmbajnë gjysmë sasie karbohidratesh (p- sh orizi)
45- Konsumoni ushqime që përmbajnë vitaminën D çdo ditë (doza e saj varet nga mosha)
46- Zëvendësoni kripën me limonin dhe erëzat për t’i dhënë shije më të mirë ushqimeve
47- Hani një shumëllojshmëri ushqimesh të pasura me fibra çdo ditë, përfshi këtu drithërat, perimet dhe frutat-

48- Reduktoni në minimum konsumimin e kafeinës
49- Thjerrëzat janë të pasura me lëndë ushqyese si dhe përbërës tonike të domosdoshme për organizmin-
50- Vezët, fasulet, bizelet dhe thjerrëzat janë një burim i mirë proteinash dhe
51- Kur hani jashtë, bëni zgjedhje të shëndetshme

52- Zëvendësoni miellin e grurit me miellin e bardhë
53- Hani lëkurat e frutave dhe perimeve
54- Zëvendësoni ushqimin e skuqur me të pjekur ose në zgarë
55- Hani pa nxitim-

56- Blini prodhime bio kur keni mundësi
57- Planifikoni menu ushqimore të shëndetshme për familjen tuaj
58- Ushqimet e gatuara në shtëpi janë më të shëndetshme dhe më ekonomike sesa jashtë
59- Gëzojuni ushqimeve shtëpiake- Është kënaqësi të sugjerosh receta të ndryshme

60- Mund të konsumoni majonezën pa masë
61- Përdorni gjalpin e avokados si një burim yndyrnash të shëndetshme
62- Hani lakër për krijimin e enzimave që luftojnë kancerin
63- Konsumoni lule-lakër nëse keni probleme me gjumin

64- Çokollata e zezë është e pasur me lëndë ushqyese të shëndetshme- Përveç kësaj shton humorin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore
65- Bërthamat e ndryshme të frutave janë të dobishme për forcën muskulore dhe luftimin e diabetit
66- Qepa pastron gjakun, dhe është shumë me përfitim për shëndetin, e bën pjesë te perimet më pak të kushtueshme
67- Ngjyeni bananen në çokollatë për të krijuar një ëmbëlsirë të shëndetshme

68- Mëlçia mund të zhvillojë shumë enzima të nevojshme nëpërmjet lëngut të freskët të limonit
69- Tërshëra dhe drithërat janë të pasura me fibra, minerale dhe vitamina
70- Produktet e ngrira e mbajnë të gjithë vlerën e tyre ushqyese
71- Ushqimet aziatike (veçanërisht soja) konsiderohet si një ndër ushqimet më të shëndetshme në botë

72- Algat e detit (që gjenden në tregjet aziatike) i shtojnë ushqimeve shumë kalori-
73- Soja përmban 9 lloje vitaminash
74- Spinaqi është një nga vlerat ushqimore që përmirësojnë funksionin e trurit
75- Vezët ndihmojnë në përmirësimin e përqëndrimit dhe memories

76- Është portokalli ai që e mban doktorin larg, përvç mollës-
77- Prisni të paktën 20-30 minuta para se të konsumoni tjetrin-
78- Eliminoni ujin e gazuar, dhe pini ujë natyral
79- Përgatitni vakte të shpejta, që janë të shëndetshme

80- Zgjidhni ushqimet që kanë yndyrna në minimum
81- Shmangni ushqimet që përmbajnë më shumë se 10 përbërës
82- Shmangni ushqimet që përmbajnë përbërës artificialë
83- 3- 500 kalori janë të barabarta me 1 kilogram peshë trupore

84- Shtojini erëza vakteve tuaja ushqimore
85- Ndajeni vaktin tuaj me një mik
86- Agjërimi nuk është kurrë i mirë për shëndetin- Përpiquni ta shmangni atë-
87- Konsumoni ushqimin tuaj të preferuar- edhe se nuk është I shëndetshëm-

88- Mos blini në dyqan kur jeni të uritur
89- Mos vendosni shumë tasa me ushqime të ndryshme në tavolinë
90- Produktet e drithërave dhe veçanërisht gruri produktet të cilat përmbajnë vitaminën E dhe zgjasin jetën-
91- Kërkoni restorante me ushqim të shëndetshëm

92- Fillojeni ngrënien e drekës ose darkës me një sallatë-
93- Pirja e një gote uji me akull mund të djegë 25 kalori
94- Mos rrini pa pirë ujë- Uji eleminon yndyrnat dhe toksinat

95- Guzhinat më të shëndetshme janë ato indiane, tailandeze, japoneze, kineze, meksikane dhe greke
96- Blejini ushqimet në stinën e duhur (psh- Luleshtrydhet në stinën e verës)

97- Blini ushqime nga fermerët lokalë
98- Supa me perime është një zgjedhje shumë e shëndetshme
99- Krijoni vetë ushqimin tuaj në vend që ta fusni nëpër kavanoze
100- Hani më pak, gëzoni më shumë