Ushtria e Sirisë ka arritur në vijën e frontit të qytetin e Manbij, ku luftëtarët kurdë i kërkuan Damaskut ndihmë përballë kërcënimit të afërt të sulmit nga Turqia.

Forcat pro-qeveritare siriane kanë hyrë në qytetin kryesor kyç të Manbij për herë të parë pas gjashtë vjetësh, tha një zëdhënës i ushtrisë.

Një milici kurde që kontrollonte zonën u tërhoq dhe ftoi forcat siriane të rimarrin qytetin mes frikës se trupat turke do të nisin një ofensivë të re.

Turqia i konsideron forcat kurde të YPG si pjesë e një grupi terrorist, shkruan BBC.

Kërkesa nga kurdët e mbështetur nga SHBA ndjek frikën e goditjes pas tërheqjen e trupave amerikane që do të tërhiqen nga Siria.

Presidenti Donald Trump njoftoi tërheqjen e rreth 2000 trupave javën e kaluar,duke pohuar se grupi i Shtetit Islamik (IS) ishte mundur.

Por kjo kërkesë është kundërshtuar nga aleatët e rëndësishëm që thonë se masa mund të çojë në një ringjallje të ISIS.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse personeli amerikan, i cili është i vendosur në qytet dhe është duke patrulluar Manbij dhe vijën e parë të tensionuar mes tij dhe qyteteve të afërta ku bazohen luftëtarët e mbështetur nga Turqia, ishin ende të pranishëm. Koalicioni i udhëhequr nga SHBA kundër ISIS nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

“Ne ftojmë forcat qeveritare siriane … të mbajnë kontroll mbi zonat që forcat tona kanë tërhequr, veçanërisht Manbij, dhe për të mbrojtur këto zona kundër një pushtimi turk”, tha një deklaratë nga Njësitë e Mbrojtjes Popullore (YPG).

Ushtria siriane ishte mobilizuar tashmë përpara thirrjes publike kurde. Ai tha të premten në mëngjes se njësitë kishin hyrë në qytet në bregun perëndimor të Eufratit.

Në përgjigje, grupet rebele siriane mbështetur nga Turqia thanë se kishin filluar të lëviznin drejt Manbij në “gatishmëri të plotë” për një operacion ushtarak.

Forcat kurde kanë qenë partneri më i rëndësishëm tokësor i SHBA në luftën kundër Shtetit Islamik, por Ankara i sheh ata si një kërcënim terrorist dhe zgjerim të lëvizjes separatiste kurde brenda kufijve të saj.

Një monitor dhe disa burime lokale thanë se trupat ishin masuar në skajet e qytetit dhe se flamuri i qeverisë siriane ishte ngritur mbi ndërtesat zyrtare për herë të parë në vite.

Ushtria siriane tha në një deklaratë se do të garantojë “siguri të plotë për të gjithë qytetarët sirianë dhe të tjerë të pranishëm në zonë”.

Rusia, aleati kryesor i presidentit sirian, Bashar al-Assad, tha se zhvillimi ishte pozitiv. Moska kërkon të rivendosë kontrollin e Asadit në të gjithë vendin.

YPG kapi Manbij nga ISIS në vitin 2016 dhe qyteti në kufirin verior të Sirisë që nga ajo kohë është bërë linja e parë midis kurdëve dhe Turqisë në luftën komplekse civile të Sirisë, shkruan “The Guardian”.

SHBA ranë dakord të lehtësojnë largimin e luftëtarëve të YPG nga qyteti, si pjesë e përpjekjeve për të qetësuar Turqinë, aleatin e saj të NATO-s, në fillim të këtij viti, por zvarritja e perceptuar mbi këtë çështje e zemëroi presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Në muajt e fundit Erdogani ka thënë në mënyrë të përsëritur se forcat e tij do të merren me kërcënime ndaj vetë sigurisë së Turqisë.

YPG thotë se luftëtarët e saj kohët e fundit u tërhoqën nga Manbij për të luftuar ISIS në lindje të vendit.

Duke folur pas lutjeve të së premtes në Stamboll, Erdogan hodhi poshtë hyrjen e ushtrisë siriane në zonën Manbij si një “veprim psikologjik”.

Zyrtarët turq do të mbërrijnë në Moskë të shtunën për bisedime mbi të ardhmen e Sirisë pas tërheqjes së SHBA. (TemA TV)