Pak ditë më parë Sekretari i Mbreojtjes, Jemes Mattias ka dhënë dorëheqje nga detyra, por ai do të largohej zyrtarisht nga puna në fund të shkurtit.
Por, Presidenti Trump duket se nuk e ka pritur shkurtin, por që na data 1 janar ka lajmëruar që postin e Sekretarit të Mbrojtjes do ta marrë Patrick Shanahan.

“Jam i lumtur të njoftoj se zëvendës Sekretari i talentuar i Mbrojtjes, Patrick Shanahan, do të marrë rolin e Sekretarit të Mbrojtjes në detyrë që nga 1 janari 2019. Patrick ka një listë të gjatë me arritje ndërsa ka shërbyer si zëvendës dhe në detyrat e mëparshme. Do të jetë fantastik!”, shkroi Trump në një postim në Tëitter./ I.M-Dritare.net