Sezoni i festave është sezoni i gëzimit, darkave familjare dhe harmonisë. Por gjithë këto festime janë lajm i keq për portofolin tuaj. Dritare.net ka sjellë për ju disa mënyra, si të kurseni para në 2020-ën.

1- Bëni plan shpenzimet tuaja!Nëse nuk familjarizoheni me atë që po bëni, mund të jetë e vështirë të zmbrapseni nga shpenzimet e kota. Nëse mbani shënim shpenzimet tuaja, kjo është një mënyrë e thjeshtë për të parë se çfarë ka mbetur në llogarinë tuaj, si dhe mund të bëni kursime në 2019.2- Reduktoni shpenzimet e tepërta!

3- Krijoni një skedar financiarNë mënyrë që të përmbahet në mënyrë efektive në buxhetin tuaj ose rezolutat e parave, duhet të mbani skedat për shpenzimet tuaja.

4- Vendosni qëllimetGjithmonë përgatituni për raste, ku prisni të shpenzoni më shumë para se zakonisht. Këto përfshijnë dasma, datëlindje dhe festime të tjera. Është gjithashtu e këshillueshme që të ketë disa kursime që t’i nxirrni në rast emergjence, këshillon dritare.net

5- Mendoni për një kohë të gjatë!Nëse keni në plan të filloni një sipërmarrje të re biznesi në 2019-ën, ose të blini një shtëpi të re është e rëndësishme që të kontrolloni rezultatet e kartës suaj të kreditit.

Artikulli paraprakShqipëria goditet nga një tërmet i fuqishëm
Artikulli tjetërANALIZA: Vendnumërimi diplomatik i Kosovës për ç’njohjet