Shkencëtarët britanikë kanë paralajmëruar së fundmi banorët të shmangin puthjet e përqafimet në prag të festës së Shën Valentinit, për paralandalimin e koronavirusit të ri vrase.

Profesor John Oxford, i Universitetit Queen Mary tha se njerëzit duhet të mbrojnë veten e tyre nga sëmundja që është një ‘virus social’ dhe mbijeton me kontaktet e afërta mes njerëzve. prandaj ata duhet t’i evitojnë ato.

Virusi i njohur gjithashtu si SARS-CoV-2, shpërndahet me anë të piklave në frymën e dikujt dhe mbijeton disa orë në objekte jo të gjalla duke qëndruar infektuese.

Virusi ka vrarë deri tani 1,100 dy prej të cilëve jashtë Kinës.

Artikulli paraprakImprovizohet klasa e parë, deputetët e Kosovës “të mësojnë alfabetin”
Artikulli tjetërEpidemia që po rrezikon botën: Ja ç’ndodh kur merr infeksion nga koronavirusi