Sektori amerikan i energjisë është gati të furnizojë Bjellorusinë me naftë me çmimet më të mira, tha Sekretari i Shtetit Mike Pompeo në Minsk, ku ai ka kërkuar të normalizojë marrëdhëniet me atë aleatin tradicional të Rusisë.

Bjellorusia po përpiqet të gjejë një furnizues alternativ të produkteve të naftës pas një mosmarrëveshje me partnerin e saj tradicional Rusinë, raporton Reuters.

Qëllimi i vizitës është “të theksojmë angazhimin tonë për një Bjellorusi sovran, të pavarur dhe të prosperuar” dhe të konfirmojmë dëshirën tonë për “normalizimin e marrëdhënieve bilaterale”, tha Pompeo, i cili arriti në një kohë të bashkëpunimit të prishur midis Minskut dhe Moskës.

“Ne nuk po flasim për një zgjedhje midis nesh dhe Rusisë. Ne po flasim për marrëdhënie diplomatike,” tha Pompeo.

SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë qenë kritikë të shpeshtë të sundimit autoritar dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut nën regjimin e Presidentit Lukashenko, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994 dhe quhet “diktatura e fundit në Evropë”.

Por vendet perëndimore kanë hequr shumicën e sanksioneve ndaj Bjellorusisë që kur Lukashenko liroi të burgosur politikë dhe tregoi tolerancë ndaj kundërshtarëve politikë.

Lidhjet e Perëndimit dhe Bjellorusisë janë përmirësuar që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë, të cilën Bjellorusia nuk e pranoi.

Lukashenko përshëndeti vizitën e Pompeos, duke thënë: “Është mirë që erdhët në Misnk pas mosmarrëveshjeve të ndryshme midis Bjellorusisë dhe SHBA”.

Pompeo premtoi “përparim të vërtetë” në marrëdhëniet me Bjellorusinë, të cilën e vizitoi si shefi i parë i diplomacisë amerikane që nga 1994.

“Ne besojmë se mund të ecim përpara “, tha Pompeo, cituar nga AFP.

Vizita e Pompeos në Bjellorusi zhvillohet si pjesë e turit të tij shumëditor në ish-Bashkimin Sovjetik, i cili filloi në Ukrainë dhe do të përfundojë në Azinë Qendrore, Kazakistan dhe Uzbekistan, dy vende afër Moskës.

Përpjekja e Lukashenkos për të ulur varësinë e Bjellorusisë nga Rusia nuk është mirëpritur në Moskë, e cila dëshiron shumë më tepër, madje edhe bashkimi i të dy vendeve.

Presidenti i Bjellorusisë akuzoi Moskën se i bëri presion vendit të tij për t’u bashkuar me Rusinë dhe tha që ai nuk do ta lejojë këtë gjë.

“Ne do të kemi një ambasador këtu së shpejti,” tha Pompeo, duke shtuar se ai “sheh një mundësi të shkëlqyeshme” në Bjellorusi për sipërmarrësit amerikanë.