ANALIZA: Lotë për largimin e Britanisë së Madhe

0
Ajo që shumë vetë nuk e besonin është realitet. Mbretëria e Bashkuar i ktheu kurrizin Bashkimit Europian. Brexit nuk shpjegohet dot me arsye, por...

ANALIZA: Lufta në Libi bëhet edhe me goditje propagande

0
Nga Khalifa Abo Khraisse Më 8 janar, kryeministri italian Giuseppe Conte ka kërkuar që të takojë bashkë dy rivalët libianë: Fayez al Sarraj, Kryeministër i...

ANALIZA: Partneriteti Putin-Erdogan, a është i qëndrueshëm?

0
Partneriteti midis Vladimir Putinit të Rusisë dhe Rexhep Tajip Erdoganit të Turqisë e ka kapur në befasi Perëndimin. Të dy udhëheqësit u takuan jo...

Pse kaq shumë burra të paaftë bëhen liderë? Dhe ç’mund të bëjmë ne për...

0
Nga Tomas Chamorro-Premuzic* Nëse duam të përmirësojmë nivelin e kompetencës së njerëzve në pozicione drejtuese, duhet të përmirësojmë vetë kompetencën tonë për gjykimin dhe zgjedhjen...

Çfarë do të ndodhë me çmimin e naftës nëse lufta do të “shpërthejë” përsëri...

0
Mitch Kahn kujton se si, kur filluan luftimet në luftën e dytë në Irak, çmimet për naftën e papërpunuar amerikane erdhën 10 dollarë për...

ANALIZA: Po e humbet BE Ballkanin? Tentativat ruse, kineze dhe turke

0
Me „lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende,...

ANALIZA/ SHBA-Iran, 40 vite në llogore: Nga çështja e pengjeve, tek spiralja e bërthamores

0
Gjithçka nisi me fundin e Shahut. Në vitin 1979 erdhi kriza. Tani, larja e hesapeve Për të kuptuar rrënjët e prishjes radikale dhe ideologjike midis...

ANALIZA/ Shpjegimet e një diplomati: A fshihet islamofobi pas “Jo”-së së Macronit për negociatat?

0
Në një analizë të publikuar në gazetën e njohur europiane “Politico.Eu”, ish-ministri i Jashtëm portugez, Bruno Maçãe, shkon përtej vendimit të presidentit francez për mos...

ANALIZA/ Lëvizja prej kamikazi e Boris Johnsonit: Kështu Mbretëria rrezikon shumë

0
Një lëvizje prej kamikazi. Një bast i paprecedentë, ai i Boris Johnsonit: që mund ta çojë drejt një Brexit-i të suksesshëm sipas kushteve të tij;...

ANALIZA: Ekonomia e SHBA-së është drejt recesionit

0
Kishte lajme të mira dhe lajme të këqija në raportin e së premtes për rritjen ekonomike të SHBA-së, por e keqja tejkaloi të mirën. Nëse...
27,567FansaPëlqeje
1,311NdjekësitNdjek
27,000AbonentëAbonohu

Lajmet e fundit