ANALIZA: Lotë për largimin e Britanisë së Madhe

0
Ajo që shumë vetë nuk e besonin është realitet. Mbretëria e Bashkuar i ktheu kurrizin Bashkimit Europian. Brexit nuk shpjegohet dot me...

ANALIZA: Lufta në Libi bëhet edhe me goditje propagande

0
Nga Khalifa Abo Khraisse Më 8 janar, kryeministri italian Giuseppe Conte ka kërkuar që të takojë bashkë dy rivalët...

ANALIZA: Partneriteti Putin-Erdogan, a është i qëndrueshëm?

0
Partneriteti midis Vladimir Putinit të Rusisë dhe Rexhep Tajip Erdoganit të Turqisë e ka kapur në befasi Perëndimin. Të dy udhëheqësit u takuan jo...

Zbulohen prapaskenat/ Si ndikoi Izraeli në vrasjen e gjeneralit të Iranit

0
Izraeli ka ndihmuar Shtetet e Bashkuara në operacionin e vrasjes së udhëheqësit të fuqishëm të njësisë elitare Quds të Iranit, gjeneral Kassem Suleimanit, njoftoi...

ANALIZA: Vrasja e Suleimanit dhe inkoherenca strategjike e SHBA-së

0
Pas vrasjes së liderit të dytë më të fuqishëm të Iranit, Shtetet e Bashkuara mund ta gjejnë veten pa alternativë tjetër përveçse t’i kushtojnë...

Pse kaq shumë burra të paaftë bëhen liderë? Dhe ç’mund të bëjmë ne për...

0
Nga Tomas Chamorro-Premuzic* Nëse duam të përmirësojmë nivelin e kompetencës së njerëzve në pozicione drejtuese, duhet të përmirësojmë vetë...

ANALIZA: Europianët në grackën e Donald Trump

0
Sërish evropianët vuajnë pasojat e politikës së Donald Trump-it, që vepron si ta ndiejë. Iluzionet se me qeverinë në Uashington mund të...

“Makiaveli i Lindjes së Mesme”: Sfida dhe kontaktet e fshehta me SHBA

0
“Rommeli” iranian ka gjetur fatin e vet, të cilin e kishte shpallur prej disa kohësh: “Martirizimi është ajo që kërkoj midis luginave,...

Çfarë do të ndodhë me çmimin e naftës nëse lufta do të “shpërthejë” përsëri...

0
Mitch Kahn kujton se si, kur filluan luftimet në luftën e dytë në Irak, çmimet për naftën e papërpunuar amerikane erdhën 10...

ANALIZA: Donald Trump vrau gjeneralin më budalla të Iranit

0
Thomas L.Friedman Një ditë ata mund të emërojnë një rrugë në nder të presidentit Trump në Teheran.

Lajmet e fundit