Pamje rrënqethëse nga lufta: Nënat ikin me fëmijët në krahë, ushtarët e UÇK-së vëzhgojnë...

0
Është publikuar një video nga lufta në Kosovë, e cila është xhiuar më 9 janar të vitit 1999 në Sllapuzhan të Suharekës, transmeton Gazeta...

Si urdhëroi Enveri ekzekutimin e shokut të ngushtë, profesor, Fahredin Angoni…?! (fotot e rralla)

0
Dossier I Nga Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dokumentin arkivor të dates 5 qershor 1945, ku Enver Hoxha urdhëron ekzekutimin e ish-shokut të tij të ngushtë që...

Si e eliminoi vjehrrin Ali Pashë Tepelena…

0
Martesa e Ali Pashë Tepelenës me Eminenë synonte të qetësonte jetën e trazuar të pashait. Në librin kushtuar jetës së Ali Pashës, Aleksandër Duma...

Momenti kur ushtarët britanik vrasin dy pjesëtarë e UÇK-së në Prishtinë (Video)

0
Më 2 korrik të vitit 1999, pas tërheqjes së forcave serbe nga Kosova dy ish-pjesëtarë të UÇK-së, që festonin 9-vjetorin e shpalljes së Deklaratës...

Ushtarët serbë flasin për Kosovën (VIDEO)

0
Dy serbë të cilët kanë lu*ftuar në Kosovë, kanë rrëfyer kr*imet e tyre të bëra gjatë lu*ftës në Kosovë. Ata kanë tme*rruar opinionin serbë...

Zëri shqiptaro-amerikan i Nelo Drizarit

0
Prof. Nasho Jorgaqi Në vitin e largët 1942, kur radio Zëri i Amerikës nisi të shpërndante fjalën e saj në gjuhë të ndryshme, ajo do...

“Gjurmë Shqiptare”: Një histori e rrallë mes maleve të Shqipërisë (VIDEO)

0
Cili ishte zbulimi i rrallë që mahniti arkeologët vetëm pak km nga Tirana? Përse ai hedh poshtë tezat e deritanishme? A ka diçka tjetër që...

Zbulohet materiali i pa publikuar/ Si dyshonte Enver Hoxha se berberi e spiunonte. Debati...

0
Ishte koha kur Enver Hoxha kërkonte të shpallte armiq dhe paranojat për spiunim binin mbi këdo. Kjo bisedë e pa publikuar më parë mes...
27,582FansaPëlqeje
1,344NdjekësitNdjek
27,000AbonentëAbonohu

Lajmet e fundit