Ben Blushi dhe Ismail Kadare në Panairin e Librit në Leipzig

0
Nga Monika Stafa Letërsia bashkëkohore shqipe do të prezantohet përmes emrave më përfaqësues të saj në Panairin e Librit, në Leipzig të Gjermanisë, që do...

Gjuha letrare s’është çështje vetëm e gjuhëtarëve

0
Mimoza Kelmendi në bisedë me Prof. Rexhep Qosen  Gjuhës Shqipe dhe Gjuhën Letrare Shqipe të vitit 1972? Ju keni qene vëte i pranishëm në punimet...

VIDEO/ “S’ka bir none e ku*ve që…”, Rama siç nuk e keni parë kurrë:...

0
Ashtu siç është thënë edhe më parë, kryeministri Edi Rama do të jetë pjesë e filmit “I love Tropoja”, të Ermal Mamaqit. Kreu i...

84-vjetori i lindjes së Kadaresë, Akademia e ripropozon për ‘Nobel’, studiuesi: “Gjenerali…”, vepra më...

0
Shkrimtari Ismail Kadare feston 84-vjetorin e lindjes. Akademia e Shkencave ripropozoi sërisht nëpërmjet një letre drejtuar Akademisë Suedeze emrin e tij, për çmimin “Nobel”...

Regjisori shqiptar merr çmimin e parë në Australi me filmin ‘Lajmi’ (VIDEO)

0
Regjisori i njohur shqiptar Lorin Terezi është vlerësuar me çmimin e parë të festivalit të organizuar në Australi për filmin me metrazh të...

The Guardian: ”Kukulla” e Kadaresë, një studim magjepsës i një dashurie të vështirë

0
Gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”, ka vlerësuar pozitivisht veprën ”Kukulla” të autorit shqiptar Ismail Kadare, duke e cilësuar atë si një kujtim elegant, nostalgjik...

Olta Gixhari tregon si është marrë peng teatri nga Hervin Çuli (VIDEO)

0
Çeshtja e teatrit është nje nga temat më të nxehta aktualisht në Shqipëri dhe jo vetëm nga këndvështrimi politik. Olta Gixhari dhe shumë aktorë...

Agron Tufa i shkruan Ramës: Unë u përballa me qentë e diktaturës, ti duhej...

0
Agron Tufa thotë se është përballur me qentë e diktaturës. Në një postim në rrjetet sociale, ai publikon disa mesazhe për të cilat thotë se...

“Është këngëtar i dobët”, plas sherri mes Frederik Ndocit dhe Juliana Pashës: Vetëvrasja më...

0
Sërish përplasje në jetën e showbizit në vend. Bëhet fjalë për 2 nga artistët që kanë përfaqësuar shqipërinë në Eurovison, në vite të ndryshme kohë...

Franca nderon me titullin “Oficer i Madh i Legjionit te Nderit”, Ismail Kadarenë

0
Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është vlerësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron me titullin më të lartë shtetëror, “Oficer i Madh i Legjionit të...
27,567FansaPëlqeje
1,344NdjekësitNdjek
27,000AbonentëAbonohu

Lajmet e fundit