Legjenda për “ujin zemzem” dhe epidemia e variola verës në Kosovë më 1972 –...

0
Nga Enver Robelli Më 10 prill 1972 revista gjermane “Der Spiegel” raportonte mbi shpërthimin e epidemisë së variola verës në Kosovë ose lisë së keqe,...

Ç’m*t shteti është ky, që çon në vetëvarje babën e katër fëmijëve për 120...

0
Nga Edmond Arizaj E njihnit Bilbil Hasanin? Jam i sigurte qe jo. Nuk kishte arsye pse ta njihnit. Arritja e tij me e madhe ne jete...

SHQIPËRIA –TËRMETI VDEKJEPRURËS

0
Nga Xhelal Zejneli I madh e i vogël, në këmbë për Shqipërinë Një gjuhë e një racë Një flamur e një gjak Fatkeqësia natyrore – tërmeti, që e...

RËNIA E MURIT TË BERLINIT DHE KONSTELACIONI I RI GLOBAL

0
Nga Xhelal Zejneli Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, d.m.th. më 1945, Gjermania u nda në katër zona të cilat zotëroheshin prej forcave të...

Lufta për shkatërrimin e identitetit

0
Ilir Yzeiri Po të nisemi nga parimi se kombet janë si njeriu që ka nevojë për një kartë identiteti apo për një letërnjoftim në mënyrë...
27,567FansaPëlqeje
1,311NdjekësitNdjek
27,000AbonentëAbonohu

Lajmet e fundit