Origjina serbe e “Mini-Shengenit” dhe të pavërtetat e Edi Ramës

0
Shkruan: Bardhyl Mahmuti Gjatë takimit me Aleksandar Vuçiq, Zoran Zajev dhe Milo Gjukanoviq dhe në konferencën me gazetarë që pasoi këtë takim, Edi Rama i...

Albin Kurti kryeministër, çdo skenar tjetër i Thaçit e çon vendin në dhunë

0
Deri tash presidenti Thaçi ka qëndruar në heshtje të plotë. Tash është momenti kur ai fillon të punojë vullnetarisht, jashtë orarit të punës, dhe...

SAMUEL BEKETI – NDËRTUES I SHKATËRRIMEVE

0
Xhelal Zejneli Samuel Beketi (Samuel Barclay Beckett, Foxrock afër Dublinit, 13.4.1906 – Paris, 22.12.1989) është romancier dhe dramaturg. Është ndër shkrimtarët më të rëndësishëm të...

KRYEIDHULLI I MODERNIZMIT – FRANC KAFKA

0
Nga Xhelal Zejneli Porosia e fundit e Kafkës E tërë historia ime është histori e mbylljes së syve – KafkaFranc Kafka (Franz Kafka, 3.8.1883 – 3.6.1924)...

KRYETARIT TË MISIONIT TË REPUBLIKËS ÇEKE NË KOSOVË, SHKËLQESISË SË TIJ, PAVEL BILEK

0
Nga Xhelal Zejneli Shumë i nderuar Shkëlqesia Juaj, Më 10 shtator 2019, kryetari i Republikës Çeke Milosh Zeman ishte për një vizitë në Beograd. Pas takimit...

Bombë e kurdisur në Postën e Maqedonisë së Veriut

0
Nga Muhamed Zilbeari Shoqata Akcionare Posta e Maqedonië e Veriut, në letër udhëhiqet si bashkim i akcioneve në pronë të Qeverisë, kurse ‘de fakto’ funksionon...

RREZIKU I EKSTREMIZMIT DHE IMPOTENCËS LAIKE

0
Bashkim Aliu Në kohën tonë, si rezultat i mediumeve dhe rrjeteve sociale në veçanti, është bërë trend ta përdorish termin “ekstremizëm islamik”, ndërkaq ky togfjalësh,...

SHQIPTARËT DHE ORIENTIMI STRATEGJIK

0
Nga Xhelal Zejneli Më 9 gusht 2019 mediumet shqiptare njoftuan se më 15 korrik të vitit në vazhdim është zhvilluar ceremonia e vendosjes së një...

GJUHA SHQIPE DHE TË SHKRUARIT DREJT

0
Nga Xhelal Zejneli Gjuha mësohet nga nëna. Prandaj i thonë: gjuhë e nënës apo gjuhë amtare. Në raste të caktuara, fëmija e mëson gjuhën amtare,...

Si përfituan nga ne, politikanët hajdutë dhe të pandershëm

0
Ne, “mendimtarë e opinionbërës të pavarur”, ia dhamë politikës destruktive e kriminale nëpër “Shqipëritë” tona atë për çka kishte më së shumti nevojë: o...
27,567FansaPëlqeje
1,344NdjekësitNdjek
27,000AbonentëAbonohu

Lajmet e fundit