Mikrobet, si mund të qëndrojmë të sigurt në shtëpi

0
Për shumë njerëz, të qëndrosh i sigurt nga koronavirusi i ri do të thotë të qëndrosh në shtëpi. Por mikrobet infektive mund të jetojnë...

Epidemia që po rrezikon botën: Ja ç’ndodh kur merr infeksion nga koronavirusi

0
Çfarë dimë deri më tani për atë që COVID-19 (koronavirusi) i bën trupit të njeriut në rast infeksioni t dhe vdekjes?

Një tjetër virus i panjohur habit shkencëtarët

0
Shkencëtarët kanë zbuluar një tjetër virus misterioz të pa parë ndonjëherë më parë. Virusi është zbuluar dhe ka marrë emrin nga sirena Yara që...

Studimi më i madh ndonjëherë gjen 102 gjenet përgjegjëse për autizmin

0
Studimi më i madh i sekuencave gjenetike të çrregullimit të spektrit të autizmit (ASD) i kryer ndonjëherë ka gjetur 102 gjene të...

Çfarë dihet për virusin e ri nga Kina?

0
Pasi filloi përhapja e një virusi të ri brenda dhe jashtë Kinës, zyrtarët e shëndetësisë po përpiqen ta ndalin atë. Por, virusi...

Virusi vrasës kinez, OBSH mund të shpallë sot emergjencën globale

0
Organizata Botërore e Shëndetësisë do të vendosë sot nëse duhet shpallur emergjenca globale, lidhur me përhapjen e virusit të ri përtej Kinës. Nëse diçka e...

Kanë simptoma të ngjashme, por si të dalloni sulmin e panikut nga sulmi në...

0
Ne duhet të mësojmë të dallojmë sulmin e panikut nga sulmi në zemër. E para është një gjendje kaq e fortë që...

Ndërlikimet që shkakton gjakderdhja nga hunda

0
Gjakderdhja nga hunda që në gjuhën mjekësore njihet edhe si “epistaxis” është një fenomen mjaft i shpeshtë që shfaqet pothuajse tek të...

Njihuni me 7 gjërat që ekspertët e shëndetit mendor dëshirojnë që ju të dini...

0
Nëse ankthi ju bën të ndjeheni të sëmurë fizikisht ose ju mban zgjuar për orë të panumërta, mund të jetë mjaft i...

Si të jeni të shëndetshëm dhe me pak kilogramë, këshillat për vitin 2020

0
Në çdo ndërrim viti, shumica prej nesh bëjnë zotime nga më të ndryshmet. Qëllimi dhe dëshira përputhen: shëndet, dashuri,më...

Lajmet e fundit